hatay samandağ simon manastırı

0
571

St.Simon Manastırı

M.S. 6. yüzyılda inşa edilen bu Manastır, Antakyalı St. Simon’un “bir sütun üzerinde 40 yıl yaşadığı yer” olarak ün yapmıştır. Antakya-Samandağ yolu ile Asi Irmağı arasında bir dağ üzerinde yer alan St. Simon Manastırı’na, Değirmenbaşı Beldesi’nden ayrılan yoldan ulaşılır. Manastır, Aknehir Beldesi sınırları içinde 479 metre yüksekliğindeki bir tepeye kurulmuştur.

St. Simon Manastırı ve eklentileri kısmen kayalar üzerine oyulmuş ve kesme taşlardan yapılmış bir yapı olup, 132 metreye, 160 metre ebatlarında dikdörtgen biçimindeki bir alan üzerine yerleşmiştir. Birbirine paralel iki duvarla çevrilmiş ve üç yönden girişi olan (halen iki girişi mevcuttur) manastırın doğu-batı ekseni, bir haç şeklindedir. Bu alan üzerinde St. Simon’un sütununun bulunduğu, merkezi sekizgen avlu çevresinde düzenlenmiş çeşitli manastır yapıları ve üç kilisenin kalıntıları bulunmaktadır. Halen 4 metrelik kaide bölümü mevcut olan sütunun gerçek yüksekliğinin 9,5 metre ya da 12,5 metre olabileceği tahmin edilmektedir.

Manastıra, birbiriyle kesişen doğu-batı ve kuzey-güney eksenleri üzerine oturtulan yapılarla haç şekli verilmiştir. Bu alan üzerinde üç kiliseden başka misafirhane, mutfak, kiler odaları ve sarnıçlar yer almaktadır. Manastıra en yakın su kaynağı 2,5 kilometre uzaklıkta bulunduğu için su ihtiyacı yağmur sularının biriktirildiği sarnıçlarla karşılanmıştır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER